Ako prežiť tieto Vianoce- tak inak posvojom

Autor: Tamara Goncarova | 21.12.2015 o 0:00 | (upravené 21.12.2015 o 22:53) Karma článku: 2,33 | Prečítané:  205x

Čo by sa stalo, keby ste strávili tieto Vianoce bez nákupov, bez darčekov, bez varenia, bez rodiny, bez jedla, bez televízie, bez zhonu, stresu, hádok a v protiprúde k tradíciám? Mali by ste prinajmenšom „svätý pokoj“!

Bojkotujem tradičné Vianoce. Chcem si ich užiť a prežiť tak posvojom. Takmer jednoduché rozhodnutie, ale čo robiť s blízkymi, pre ktorých takého rozhodnutie je ranou do srdca a sú ochotní Vás zato ukameňovať. Nasilu sa pod´me tváriť, že ako si to všetko uzívame v rodinnej pohode a hojnosti, hoci rodina už nejestvuje a hojnosť je na kreditku. 

Pobavila ma e-knižka Martina Bruncka "Vianoce Inak", v ktorej autor citoval moje sny, ktoré som sa nikdy neodvážila vysloviť. Týmto ti Martin, d´akujem, prišiel si včas. Inak book je zadarmo, tak ak chcete vedieť viac, klinajte, sťahujte a čítajte.

Nemáte niekedy aj Vy chuť sa z toho „kolobehu“ vyslobodiť, zbaliť veci a odísť do Indie? Áno, počujem mojich známych namietať: „To predsa nemôžem mojej rodine, žene, priateľke, deťom, vnukom, rodičom, kolegom...urobiť“. Väzby sú väzby, chápem. Ja som Vianoce nemal nikdy rád. Nie v tej podobe, ako to bolo oslavované v mojom kruhu. Mám v úcte svoju rodinu a blízkych, ktorým nevnucujem „iný“ spôsob prežitia Vianoc. Rešpektujem, tolerujem a teším sa, ak si dokážu počas sviatkov oddýchnuť, načerpať energiu a dobehnúť zanedbané. Vidím však realitu, že do 18:00 na Štedrý večer sa všetci štvú, behajú, stresujú a kričia po sebe. Zapotená mama si rýchlo sadne za stôl a od únavy jej klipkajú oči, a stôl sa prehýba pod ťarchou jedla pre armádu na týždeň. A čo tí, ktorí nemajú rodinu, sú sami alebo opustení? Chorí, nevládni, ponechaní na osud starci a deti. Niekedy pocit osamelosti cez tieto sviatky je tak skľučujúci, že sa páchajú samovraždy. Alebo pocit „rodinnej pohody“ taký neznesiteľný, že sa páchajú vraždy. Nie vždy si za nešťastie môžeme sami a s pokorou a zranenou dušou sa snažíme prežiť tento „sviatok“ rodinnej pohody, radosti a štedrosti utiahnutí do seba.

Je to však na Vás. Sú to Vaše dni voľna, tak prestaňte riešiť iných, riešte to, čo by ste radi robili Vy.

Ja som sa s mojou rodinkou rozhodla, že ideme na hotel. Ako sa teším! Dieťa sa teší! Manžel sa z nás teší a to do štedtého večera zostáva 2 dni. Teraz cítim ten skutočný pokoj, bezstarostnosť, uživanie si voľna, naplno využitý čas so synom a manželom...teraz je to ono. 

Darčeky nemáme, lebo my sme si najväčšie dary a pobyt na hoteli na 4 noci vyšiel lacnejšie ako pofiderné "prekvapenia" pod tým odrezaným, zeleným monštrom. 

Variť nebudem, lebo večeru pripravi Michellinoský kuchár.

Nemám zhon, lebo neupratujem, nepečiem a netvárim sa dokonalo.

TV si nezapneme, lebo budeme pozorovať hviezdy a ohadzovať sa snehom.

Štedrá som, lebo som vypratala všetko zo skríň, chladničky a rozdala. Poposielala a porozvážala...waw, konečne máme poriadok v byte.

 

Decká, nebud´te marionetkami v rukách politiky a médií. Chcem, aby sme nestratili schopnosť zdravo premýšľať a zamýšľať. Aby sme konali a nie kecali. Aby sme najprv mysleli a potom to realizovali. Aby sme boli aktívni a nápomocní. Štedrí a nezištní. Aby sme mali čas na blízkych nielen 5 dni v roku. Aby sme nestrácali puto s tým, čo nás napĺňa a teší. Aby sme roztrhli reťaze a oslobodili sa od povinnosti, ktoré nás zaťažujú a vyčerpávajú. Aby sme sa usmievali, tešili sa z maličkosti a konali dobro. To sú pre mňa pravé hodnoty. Vianoce bez zloby, závisti a nenávisti. To je moje želanie a prianie všetkým. A nemyslím, že sa výrazne rozchádzajú s ideológiou ľubovoľného náboženstva či cirkvi. Všetci sme ľudia a všetci chceme byť zdraví, šťastní, milovaní a potrební. Želám Vám všetko, čo si želáte Vy sami.

 

Šťastné a Veselé!

 

Slobodné a štedré!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?