Ako prežiť tieto Vianoce- tak inak posvojom

Autor: Tamara Goncarova | 21.12.2015 o 0:00 | (upravené 21.12.2015 o 22:53) Karma článku: 2,33 | Prečítané:  231x

Čo by sa stalo, keby ste strávili tieto Vianoce bez nákupov, bez darčekov, bez varenia, bez rodiny, bez jedla, bez televízie, bez zhonu, stresu, hádok a v protiprúde k tradíciám? Mali by ste prinajmenšom „svätý pokoj“!

Bojkotujem tradičné Vianoce. Chcem si ich užiť a prežiť tak posvojom. Takmer jednoduché rozhodnutie, ale čo robiť s blízkymi, pre ktorých takého rozhodnutie je ranou do srdca a sú ochotní Vás zato ukameňovať. Nasilu sa pod´me tváriť, že ako si to všetko uzívame v rodinnej pohode a hojnosti, hoci rodina už nejestvuje a hojnosť je na kreditku. 

Pobavila ma e-knižka Martina Bruncka "Vianoce Inak", v ktorej autor citoval moje sny, ktoré som sa nikdy neodvážila vysloviť. Týmto ti Martin, d´akujem, prišiel si včas. Inak book je zadarmo, tak ak chcete vedieť viac, klinajte, sťahujte a čítajte.

Nemáte niekedy aj Vy chuť sa z toho „kolobehu“ vyslobodiť, zbaliť veci a odísť do Indie? Áno, počujem mojich známych namietať: „To predsa nemôžem mojej rodine, žene, priateľke, deťom, vnukom, rodičom, kolegom...urobiť“. Väzby sú väzby, chápem. Ja som Vianoce nemal nikdy rád. Nie v tej podobe, ako to bolo oslavované v mojom kruhu. Mám v úcte svoju rodinu a blízkych, ktorým nevnucujem „iný“ spôsob prežitia Vianoc. Rešpektujem, tolerujem a teším sa, ak si dokážu počas sviatkov oddýchnuť, načerpať energiu a dobehnúť zanedbané. Vidím však realitu, že do 18:00 na Štedrý večer sa všetci štvú, behajú, stresujú a kričia po sebe. Zapotená mama si rýchlo sadne za stôl a od únavy jej klipkajú oči, a stôl sa prehýba pod ťarchou jedla pre armádu na týždeň. A čo tí, ktorí nemajú rodinu, sú sami alebo opustení? Chorí, nevládni, ponechaní na osud starci a deti. Niekedy pocit osamelosti cez tieto sviatky je tak skľučujúci, že sa páchajú samovraždy. Alebo pocit „rodinnej pohody“ taký neznesiteľný, že sa páchajú vraždy. Nie vždy si za nešťastie môžeme sami a s pokorou a zranenou dušou sa snažíme prežiť tento „sviatok“ rodinnej pohody, radosti a štedrosti utiahnutí do seba.

Je to však na Vás. Sú to Vaše dni voľna, tak prestaňte riešiť iných, riešte to, čo by ste radi robili Vy.

Ja som sa s mojou rodinkou rozhodla, že ideme na hotel. Ako sa teším! Dieťa sa teší! Manžel sa z nás teší a to do štedtého večera zostáva 2 dni. Teraz cítim ten skutočný pokoj, bezstarostnosť, uživanie si voľna, naplno využitý čas so synom a manželom...teraz je to ono. 

Darčeky nemáme, lebo my sme si najväčšie dary a pobyt na hoteli na 4 noci vyšiel lacnejšie ako pofiderné "prekvapenia" pod tým odrezaným, zeleným monštrom. 

Variť nebudem, lebo večeru pripravi Michellinoský kuchár.

Nemám zhon, lebo neupratujem, nepečiem a netvárim sa dokonalo.

TV si nezapneme, lebo budeme pozorovať hviezdy a ohadzovať sa snehom.

Štedrá som, lebo som vypratala všetko zo skríň, chladničky a rozdala. Poposielala a porozvážala...waw, konečne máme poriadok v byte.

 

Decká, nebud´te marionetkami v rukách politiky a médií. Chcem, aby sme nestratili schopnosť zdravo premýšľať a zamýšľať. Aby sme konali a nie kecali. Aby sme najprv mysleli a potom to realizovali. Aby sme boli aktívni a nápomocní. Štedrí a nezištní. Aby sme mali čas na blízkych nielen 5 dni v roku. Aby sme nestrácali puto s tým, čo nás napĺňa a teší. Aby sme roztrhli reťaze a oslobodili sa od povinnosti, ktoré nás zaťažujú a vyčerpávajú. Aby sme sa usmievali, tešili sa z maličkosti a konali dobro. To sú pre mňa pravé hodnoty. Vianoce bez zloby, závisti a nenávisti. To je moje želanie a prianie všetkým. A nemyslím, že sa výrazne rozchádzajú s ideológiou ľubovoľného náboženstva či cirkvi. Všetci sme ľudia a všetci chceme byť zdraví, šťastní, milovaní a potrební. Želám Vám všetko, čo si želáte Vy sami.

 

Šťastné a Veselé!

 

Slobodné a štedré!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?