Ako si nájsť čas na čítanie knihy popri dieťati

Autor: Tamara Goncarova | 15.8.2016 o 0:00 | (upravené 31.10.2016 o 19:03) Karma článku: 2,25 | Prečítané:  379x

Zhodneme sa, že materskú a rodičovskú dovolenku nemôžeme považovať za dovolenku v pravom zmysle tohto relaxom- nabitého slova. Preto som zozbierala zopár osvedčených tipov, ako zvládnuť čítanie kníh popri malom dieťati.

Popri starostlivosti o dieťa je niekedy umením nájsť si čas, miesto a spôsob čítať knihu. 

Čítanie ťa rozvíja, posúva a stavia pred tebou výzvy. Čas je najvzácnejšie aktívum. Spojiť Č & Č pri deťoch chce pevnú vôľu a vytrvalosť. Preto neodporúčam so založenými rukami čakať, kedy osud poskytne dostatok času na čítanie, ale tento čas aktívne vyhľadávať, tvoriť a využívať. 

Mamy s čerstvými miminkami si skôr dokážu nájsť čas na čítanie, pretože detičky viac spia. Čítať vieš počas kojenia, odsávania mliečka alebo kŕmenia.

Mne, ako mame aktívneho dieťatka, ktoré nemieni ani dlho ani veľa spať, najviac pomohlo čítanie skoro ráno. Po rannom nakojení, cca o 5, som nešla spať, ale nasadila si čelovku a otvorila knihu. Niekedy som sa lenivo hodila do tuli vaku a na stolík položila voňavú kávu. Vonku je ešte ružovo, ticho a vlhko; deň sa prebúdza a ja s ním. Otvorím knihu...každá z nich má špecifickú vôňu; ovoniam, pohladím obal, ponáram sa do príbehu, ktorý som zanechala včera pred spaním. Pred synovým zobudením si stíham prečítať 2 kapitoly, ale ten pocit, že som bola sama so sebou, knihou, kávou a tichom je oslobodzujúci. Cítim sa naplnená a už ma nedráždi vstávanie o 5.30-5.45. Kradnem si chvíľu pre seba a knihu. Ak nekojíš J tak si daj budík a začítaj sa do riadkov na papieri či v čítačke kníh.

Na presun kočíkom, prechádzky, čakanie na autobusy a iné aktivity, pri ktorých nemusím vyslovene stimulovať a chrániť svoje dieťa mám e- knihu ľahšieho rázu, resp. mám v mobile odfotené strany papierovej knihy. Výhodou je, že obrazovka mi umožňuje čítať v ľubovoľnom uhle a podmienkach, ľahko sa uchopí, uspí, schová do vačku a nestrácam čas čumením do blba či tvorbou konšpiračných teórii.  Najviac si však prečítam pri zaparkovaní kočíka poblíž bagra, odťahovky, kosačky, smetiarov, traktorov, vlakovej stanice, mhd- vtedy idem kapitolu za kapitolou a na hluk som už zvyknutá.  Dieťa je upnuté na dej, v bezpečí, vydrží pozorovať aj 15 minút. Spokojné dieťa, spokojná mama; spokojná mama, spokojné dieťa. Vtedy je úplne jedno, či držím čítačku, mobil alebo 800 stranovú knihu Umberta Eca.

Čítanie počas dňa uľahčuje aj pobyt na prázdnom ihrisku. Optimálny počet detí na hektár je 4. Tým, že mám ranostaja, som na ihrisku prvá, vždy, neviem, kde si ty toľko? Od 8 sme na ihriskách a ešte dobrú hodinu tam nie sú deti. Potom sa pomaly trúsia. Vtedy syna nechám objavovať svet, mám ho v periférii, čítam.

Čítanie za ideálnych podmienok pokrýva momenty, kedy sa o dieťa vie postarať niekto iný, resp. obedňajší spánok dieťaťa. Chvíľa pre seba je vzácna, preto ju asi chceš stráviť na 597 rôznych spôsobov. Všetky možnosti vie zožrať smartfón, televízor a internet, preto je najlepšie ich vypnúť. Mňa teší čítanie, preto prvých 20 minút čítam a potom čo chcem...sloboda...hm, asi idem zmyť dlážku!           

Pred spaním je úžasne si prečítať ešte zopár strán, ale po uložení dieťaťa, je silná konkurencia iných aktivít, domácnostných, skrášľovacích, variacich a komunikačných. Sex? Čo to je? Myslela som pobyt na sociálnej sieti, surfovanie na nete či telkaaa. Ťažký kaliber, ale nezabudni, ráno vstávaš a čítaš.

Kúp si zopár audio kníh vo formáte mp3, sťahuj do telefónu a so slúchadlami sa vieš krásne prekočíkovať aj 40 minút a pritom si cvičíš fantáziu. Keď je mimino ešte také malé, že sa veľa prechádzaš s kočíkom, je to neoceniteľný pomocník. Počúvať knihu je užitočné a upokojujúce aj pri varení, štrikovaní, plátaní ponožiek, vyvesovaní bielizne a iných zmysluplných činnostiach v domácnosti. Pri šoférovaní s opatrnosťou, ale pravdepodobne po 20 minútach zvuk knihy prehluší zvuk tvojich myšlienok. To isté platí, ak más športový kočík alebo cyklovozík za bicyklom, kedy dieťatko chvíľu vydrží pripútané, ty športuješ a počúvaš kapitolu 20. Okrem audio- čítania sa môžeš priučiť aj iný jazyk. Takže pochvaľujem si audio knihy najmä prvé 3 roky života dieťatka.

S dieťaťom od 3 rokov už môžeš skúsiť praktizovať pol hodinku čítania, kedy každý má právo čítať papierovú verziu knihy, brožúry či časopisu. Dieťa pravdepodobne bude listovať obrázky a žiadať si tvoju pozornosť, ale neustále mu vysvetli, že s mamou si bude čítať inokedy, teraz mama číta svoju knihu/časopis (najmä na začiatku zavedenia rituálu) a dieťa svoju. Časom si zvykne nato, že aj mama má svoje knihy a bude rešpektovať každodennú chvíľku samostatného čítania, dúfam J

Pri napredovaní, čítaní a sebarozvoji je rozhodujúca sebadisciplína a chcenie- to je bezplatné, ale nie zadarmo!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ilumináti, pedofília a ŠtB. Špinavý boj o Hrad sa rozbieha

Hoaxy môžu pomôcť Zemanovi vyhrať.

DOMOV

Dobré ráno: Česi si dovolili, čo si u nás ani Fico netrúfol

Ako prebiehajú české prezidentské voľby.

KOMENTÁRE

Zeman sa buď zaprie, alebo prehrá

Konfrontačná kampaň tentoraz stačiť nebude.


Už ste čítali?